Gloria muzealis si klade za cíl upozornit veřejnost na přínos muzeí a galerií k zpřístupňování a využívání kulturního dědictví i k jeho ochraně a na špičkové výkony institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví.
Soutěž je vyhlašována ve třech hlavních kategoriích - Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. Do 10. ročníku se přihlásilo celkem 50 muzeí a galerií z celé republiky se 75 soutěžními projekty.
Slavnostní akt vyhlášení proběhne ve čtvrtek 19. května od 17.00 hodin v Pantheonu Národního muzea, tedy v den, který následuje po celosvětově uznávaném Mezinárodním dni muzeí (18. května).
Nominace:
Kategorie Muzejní výstava roku 2010
Kategorie byla vyhlášena pro stálé expozice či výstavy, které využívají sbírek muzejní povahy, byly veřejnosti zpřístupněny od 1. ledna 2010 do 28. února 2011 a trvaly minimálně jeden měsíc. V této kategorii soutěžilo 28 přihlášených projektů.
- Muzeum umění Olomouc, s. p. o. - „Olomoucké baroko"
- Muzeum hlavního města Prahy - „Královský sňatek - Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský 1310"
- Národní galerie v Praze - „Karel Škréta (1610-1674). Doba a dílo."
- Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, p. o. - „Hans Hesse - Pašijový cyklus z kostela Narození Panny Marie v Roudnici nad Labem"
- Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm - „Městečko pod Radhoštěm"
- Husitské muzeum v Táboře - „Husité - Události, osoby, příběhy"
Kategorie Muzejní publikace roku 2010
Do soutěže mohly být přihlášeny publikace, včetně těch, které byly vydány na elektronickém médiu, tématicky čerpající ze sbírek muzejní povahy nebo z vědeckovýzkumné činnosti muzea, pokud byly vydány v období od 1. ledna 2010 do 28. února 2011. Do této kategorie bylo přihlášeno 26 soutěžních projektů.
- · Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou - „Skleněné vánoční ozdoby"
- Muzeum umění Olomouc, s. p. o. - „Olomoucké baroko"
- Národní galerie v Praze - „Karel Škréta (1610-1674). Doba a dílo"
Kategorie Muzejní počin roku 2010
Předmětem této kategorie byly takové aktivity muzeí, jejichž výsledkem bylo významné či dlouhodobé zkvalitnění sbírkotvorné činnosti, péče o sbírky, zvláště významné obohacení sbírek nebo záchrana lokality významné pro ochranu přírody a krajiny nebo kulturního dědictví a její následné zpřístupnění veřejnosti, kterou muzeum završilo v období od 1. ledna 2010 do 28. února 2011. Soutěže se účastnilo 21 soutěžních projektů.
- Uměleckoprůmyslové museum v Praze - „Muzea v zámku - zámek Kamenice nad Lipou"
- Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem - „Podbrdské muzeum s památníkem J. J. Ryby, české mše vánoční, galerií a expozicí historických automobilů"
- Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm - „Doplnění areálů Valašská dědina a Mlýnská dolina o nové objekty"
- Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, p. o. - „Muzeum lidových pálenic"
Zároveň bude vyhlášena Cena Českého výboru ICOM a Cena čestného výboru soutěže.