S novinkou přichází zmíněná cestovka ve spolupráci s bezbariérovým hotelem Yasmin, sídlícím v centru Prahy. Partnerem projektu je i pražský magistrát. Podle Ley Skanderové, majitelky cestovní kanceláře, jež se v překladu nazývá příznačně Přístupná Praha, se české hlavní město tímto stává jedním z prvních měst světa, kde podobnou komerční službu handicapovaným turistům nabízejí.
Co všechno skútr umí
Současná doba začíná přát elektromobilitě. Vedle golfových vozíků, elektromobilů užívaných například v zoologických zahradách, elektrovozíků pro vozíčkáře apod., či po prvních vlaštovkách elektromobilů v běžném silničním provozu (i naše redakce takový vůz vyzkoušela) do praxe vstupují šikovná malá vozítka, která umožňují těm, kdož vzhledem ke svému handicapu či věku nemohou jít »po svých«, dojet si, kam je potřeba.
Čtyřkolový skútr s ručním ovládáním, kterým disponuje Accessible Prague, má dojezd 35 kilometrů, dokáže vyvinout maximální rychlost 12 km za hodinu (zpravidla však jezdí rychlostí chůze), je tichý a ekologický. Samozřejmostí je vybavení i takovými důležitými detaily, jako je držátko pro hole, košík vpředu pro menší zavazadlo apod. Ovládání je velmi jednoduché, jak jsem si sama ověřila, a před vyjetím do pražských ulic podle Skanderové postačí i pro řidiče vyššího věku několikaminutová instruktáž. Pro jízdu elektroskútrem není nutný řidičský průkaz (ostatně skútry jezdí převážně po chodnících a pěších zónách, ale mohou i na vozovku) a minimální věk řidiče je 14 let. Dobíjení se děje přes noc.
Vzorem je Británie
Skanderová, která si uplatnění elektroskútru v praxi vyzkoušela především ve Velké Británii, kde prý deset procent seniorů využívá obdobných elektropomocníků, kritizuje některé přetrvávající bariéry, které v Praze (ale i v jiných částech republiky) dělají handicapovaným vrásky. »Bylo by potřeba zapracovat například na tramvajových ostrůvkách, které zpravidla ještě nemají bezbariériové nájezdy,« řekla na tiskovce spojené s menší projížďkou. Elektroskútr prý může vjíždět i do nízkopodlažních tramvají či autobusů, ale »vše závisí na laskavosti řidičů,« dodala.
Cestovní kancelář, již zastupuje, připravila pro handicapované zájemce tři speciální okruhy: Starým a Židovským Městem, Na skútru za nejkrásnějšími památkami Prahy a dále okruh, jenž nazvala Novým Městem po cestě k demokracii. Pro zdárné zvládnutí tras Skanderová do nejmenších podrobností zhotovila pro průvodce podrobný popis terénu a všech jeho nástrah, aby přesně věděli, kde bezpečně a pohodlně najíždět a sjíždět, »aby na konci chodníku nebyl vysoký obrubník«.
Zatím pro movité
To nejdůležitější však padlo na závěr četných novinářských dotazů - tříhodinová projížďka po památkách Prahy v doprovodu kvalifikovaného průvodce, jenž skupinu elektroskútrů provází pěšky, stojí bratru 2500 korun (je možné, aby si v rámci ceny handicapovaný s sebou přibral i svůj pěší doprovod). Start a cíl uvedených tras je v pražském hotelu Yasmin.
CK Accessible Prague se od svého vzniku věnuje zpřístupňování Prahy a České republiky tělesně handicapovaným návštěvníkům, zejména vozíčkářům. Pro ně zajišťuje řadu dalších komerčních služeb.
Zdroj: Halonoviny.cz