Jaké škody napáchaly letní vichřice na majetku a zeleni v Praze 2
Letní vichřice ve dnech 23. A 24. července 2009 napáchala větší škody. Vyvráceny byly čtyři vzrostlé stromy, konkrétně dva stromy v sadech Svatopluka Čecha, jeden strom v Havlíčkových sadech a jeden strom v Riegrových sadech. Dva stromy musely být kvůli vichřici, která narušila jejich statiku, pokáceny, a sice v sadech Svatopluka Čecha a na Karlově náměstí. Další strom musel být pokácen vinou zásahu blesku v Havlíčkových sadech.
Z čeho jsou tyto škody hrazeny? Je Praha 2 proti podobným škodám nějak pojištěna?
Likvidace těchto škod je hrazena z rozpočtu MČ Praha 2. Jeden strom způsobil značnou škodu na oplocení dětského hřiště a tato škoda byla nahlášena pojišťovně.
Budou se poničené stromy a zeleň znovu vysazovat?
Samozřejmě, téma zeleně je pro městskou část prioritou, obnovu zeleně po vichřici předpokládáme v roce 2010.
Jaká je aktuální situace s privatizací bytového fondu Prahy 2?
Zastupitelstvo městské části odsouhlasilo na posledním zasedání poměrně těsnou většinou záměr prodeje dalšího nemovitého majetku. V současné době dochází k přípravě kritérií a pravidel prodeje, která se budou projednávat na zářijovém zasedání. Zda-li budou zastupitelé tento návrh akceptovat, neumím v tuto chvíli odhadnout, neboť názory na pokračování privatizace bytového fondu jsou v našem zastupitelstvu napříč jednotlivými politickými kluby velmi různorodé.
Jaké urbanistické projekty nebo stavební úpravy Praha 2 chystá pro nejbližší období do konce roku 2009.
Z hlediska projektové přípravy a studií dokončujeme řešení celkové koncepce pěšího propojení zeleně strání Albertova, které by mělo v budoucnu zapojit pěší trasy z Karlova náměstí, Kateřinské zahrady přes Ztracenku, Bastion XXXI novoměstských hradeb (- zde máme kompletně připravenu projektovou dokumentaci již pro zahájení revitalizace objektu), k horním terasám parku Folimanka, pro které je také připraven návrh jejich revitalizace. V této akci je pro nás v oblasti Albertova velmi důležitá a přínosná spolupráce s Karlovou univerzitou, zejména s přírodovědnou, lékařskou a matematicko-fyzikální fakultou... V parcích se realizují tyto projekty: rekonstrukce zahrady Ztracenka, zahájení rekonstrukce Bastionu, dokončení rekonstrukce teras na vinici a Viničného altánu v Havlíčkových sadech, dokončení rekonstrukce pavilónu v Havlíčkových sadech, kanalizační přípojka pro vodní prvek v Bezručových sadech a úprava vodního prvku, rekonstrukce dětského hřiště U Vodárny, zahájení rekonstrukce dětského hřiště Na Výtoni.
Jaké kulturní a společenské akce se v tomto období chystají?
Především je to v září již tradiční vinobraní, letos bude městská část pořádat již 3. ročník Vinobraní na Grébovce. Ústředním tématem letošního ročníku je 130. výročí povýšení Královských Vinohrad na město. Z dalších kulturně-společenských akcí, které MČ Praha 2 uskuteční do konce kalendářního roku, jmenujme např. pravidelné vítání občánků na Novoměstské radnici, které má mezi občany Prahy 2 velmi příznivou odezvu. Velké přízni se těší i pravidelné koncerty v Gröbeho vile. Do konce letošního roku se uskuteční i řada projektů, které MČ podpořila finanční podporou v grantovém programu. Je to například Jarmark u Ludmily, „Svatodušičkový" koncert v kostele sv. Ludmily, koncert k uctění sv. Kateřiny v kostele sv. Kateřiny, premiéra hry „1984" Malého Vinohradského divadla aj.
V prosinci zakončíme sezónu kulturně-společenských akcí již tradičním Adventním zastavením na Novoměstské radnici, kde dostávají prostor ke své prezentaci především chráněné dílny a charitativní organizace.
Po veřejné ideové architektonické soutěži na úpravu Karlova náměstí se skutečně předpokládá s rekonstrukcí náměstí? Na základě některého z oceněných návrhů?
Revitalizaci a rekonstrukci Karlova náměstí jako jednoho ze zásadních prostorů Pražské památkové rezervace jistě všichni cítíme jako velmi významný a dlouhodobý úkol, který městskou část a hlavní město Prahu čeká.
Po zablokované započaté rekonstrukci náměstí před více než deseti lety jsme považovali za nutné tuto otázku znovu otevřít a po řadě odborných konzultací a doporučení se MČ P2 rozhodla vypsat ideovou soutěž. Ideová soutěž si kladla za cíl zejména ukázat konkrétněji směry, kterými je možné o dalším vývoji tohoto prostoru uvažovat a zda a jak Karlovo náměstí dále přetvářet a najít cestu k řešení stávající neuspokojivé situace tohoto velmi významného veřejného prostoru.
Z převážné většiny soutěžních návrhů i z postojů široké veřejnosti a významu parku jako nemovité kulturní památky vyplývá, že bezprostřední plnohodnotná, postupná a uvážlivá obnova současného parku je zcela nezbytná a nelze ji odkládat. Jinak by se nepříznivý stav parku, stejně jako hodnota jeho dochovaných stromů, ještě rychleji a závažněji zhoršovaly.
Proto se nyní budeme snažit jednáním s dotčenými orgány, zejména s odbornými institucemi a správními orgány na úseku památkové péče najít dohodu o možné etapizaci a podobě realizace úprav Karlova náměstí tak, aby obnova nebyla nadále odkládána. Podkladem pro úvodní jednání je nám nejvýše oceněný návrh v soutěži, doporučení odborné soutěžní poroty a závěry proběhlé ankety s veřejností. Souběžně se samozřejmě městská část snaží na úrovni vznikajícího nového územního plánu hlavního města dosáhnout podpory omezení zatížení centra hl. města dopravou a nalezení systémových řešení v této oblasti.
Jak hodnotíte úroveň komunikace s občany a její možnosti, například technické? Co v této oblasti chystáte za novinky?
Ke komunikaci s občany používáme širokou škálu nástrojů, přes osobní setkání tiskovou konferenci, briefing, a to v celé úrovni samosprávy i úřadu MČ, je využíván i internet, a to jak e-mailová korespondence s jednotlivými osobami, tak např. www stránky. Právě v této oblasti chystáme v nejbližší době zcela novou grafickou podobu, přehlednější strukturu a uživatelsky příjemnější prostředí.
Velice kladně je mezi občany Prahy 2 hodnocena i Linka čistoty Prahy 2, on-line objednávání a především projekt Čistá dvojka.
Obdobný projekt byl spuštěn i pro hlášení, monitoring a centrální evidenci hlášených poruch a požadavků uživatelů obecních bytů a nebytových prostor.
S čím se na vás občané nejčastěji obracejí a jak se Vám daří jejich podněty a žádosti uspokojovat?
Škála podání od odborů je velmi široká - od podnětů v oblasti životního prostředí až k žádostem o pomoc při řešení svízelných sociálních situací. Každá žádost je individuálně vyhodnocována a řešena. Je velmi složité otázku zodpovědět, velké množství dotazů se týkalo zón placeného stání, stejně jako řešení situace v Legerově ulici, lze říci, že MČ Praha 2 dostává cca 300 podání měsíčně.