„Nechceme za park utratit miliardy, ale chceme postupně obnovit zeleň a shánět prostředky na další pokračování," uvedl zástupce starostky Václav Vondrášek. Peníze na revitalizaci chce radnice získat od hlavního města, ze státního rozpočtu, ale i fondů Evropské unie. Částka na opravu parku se zatím odhaduje na 13 milionů korun.
Dřeviny na náměstí jsou ve špatném zdravotním stavu, což prokázal dendrologický průzkum. „Stav zeleně se zhoršil vlivem dopravy, kterou je okolí náměstí silně zatíženo," řekl zahradní architekt Jaroslav Horký.
Podle některých návrhů by mohl pod tramvajovou tratí, která vede Ječnou ulicí vzniknout podchod. Uvažuje se také o zahradní restauraci, vodní plochy, které jsou v parku v současné době ve většině návrhů, zůstávají.
Jeden z účastníků diskuse navrhoval přesunout parkující auta pod zem. K využití se podle jeho názoru nabízí část podzemního krytu nedaleko Faustova domu. Další obyvatel Prahy 2 ocenil novou tvář parku, ale podle jeho názoru není možné, aby Karlovo náměstí sloužilo k odpočinku lidí kvůli vysokým hodnotám smogu, bezdomovcům, narkomanům, žebrákům a lidem, kteří park využívají jako veřejné toalety. Lidé navrhují, aby se zvýšila hustota stromů a keřů a vznikla tak zelená bariéra mezi rušnou ulicí a parkem.
Náměstí vzniklo při výstavbě Nového Města, mělo se stát jeho hlavním veřejným prostranstvím a patří k největším náměstím v celé Evropě. Uprostřed je protnuto Ječnou ulicí, do roku 1789 se uprostřed něj nacházela gotická církevní stavba Kaple božího těla. Současný název má až od roku 1848. Tramvaje zde jezdí od konce 19. století a stanice metra se otevřela v roce 1985.
„Cílem veřejné diskuse bylo představit výsledky ideové soutěže a společně diskutovat o dalších směrech rozvoje této lokality. Prezentovaly se také výsledky názorové ankety, která byla součástí výstavy všech soutěžních návrhů," uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová.