Na toho, kdo dá dobrý tip na strom čeká odměna 10 tisíc korun.Tip lze zaslat prostřednictvím stránek www.vanocnistrompraha.cz, „Do soutěže se mohou přihlásit všichni zájemci, kteří mají na svém pozemku smrk splňující potřebné podmínky a například z důvodů bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti se ho potřebují šetrně zbavit,“ uvedla mluvčí trhů Hana Tietze.

Už potřetí

Svůj tip na vhodný strom ale mohou poslat také ti, kteří o ideálním stromu vědí, ale nejsou jeho majiteli. Už dvakrát se nám vyhlášení soutěže osvědčilo a ideální strom jsme vždy našli. Chceme proto opět požádat o pomoc obyvatele Česka, aby nám ulehčili najít smrk, který pak reprezentuje Českou republiku na milionech fotografií,“ říká Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko, která trhy organizuje.

Ohrožoval chatu

Smrk ztepilý, který zdobil loni v době adventu Staroměstské náměstí, pocházel z obce malé Kyšice – Poteplí na Kladensku. Pražanům a návštěvníkům metropole ho věnovala místní obyvatelka, které vyrostl na zahradě a svojí výškou začal ohrožovat chatu. Strom, na kterém si po vánočních trzích pochutnala zvířata v pražské ZOO, měl sedmdesát let. Podobně předloni bylo nutné smrk z bezpečnostních důvodů odstranit. Loni přes portál www.praha.eu nabídl jeden ze čtenářů i stříbrný smrk. „Bohužel byl příliš malý,“ zalitovala Hana Tietze.

Jak to bude se stromem

Tipy lze posílat do 24. září. Během října po obhlídkách vybraných stromů a vyšetření dendrology vybere organizátor soutěže 5. listopadu 2012 vítěze. Na 25. listopadu plánuje organizátor trhů kácení. Vánoční trhy 2012 začnou na Staroměstském náměstí 1. prosince a potrvají do 1. ledna 2013. Na Václavském náměstí je bude možné navštívit v době od 1. prosince 2012 do 13. ledna 2013. Vítězný strom se slavnostně rozsvítí právě v sobotu 1. prosince 2012.

Zdroj: Praha.eu