Osmého kola projektu Zebra se za Tebe nerozhlédne se zúčastnilo kolem 400 strážníků, kteří své kontroly zaměřili na chodce a cyklisty. „Strážníci Městské policie se zaměřili na takové přechody pro chodce a lokality, které jsou z hlediska bezpečnosti chodců i cyklistů rizikové. Během celého týdne odhalili celkem 1 585 přestupků, z toho 1 436 přestupků spáchali chodci a 149 přestupků měli na svědomí cyklisté. Neukáznění chodci a cyklisté by si měli uvědomit, že zbytečným riskováním a spěchem ohrožují hlavně své vlastní zdraví. Na prevenci dopravních nehod chceme s pomocí Městské policie pracovat i v budoucnu," řekl primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.
Prostřednictvím projektu chce Policie ČR připomenout veřejnosti zásady správného pohybu na pozemních komunikacích a také pokračovat v odbourávání stále přetrvávajícího mýtu o absolutní přednosti chodců na přechodech pro chodce. Nejtragičtější příčinou nehod chodců v roce 2010 bylo neopatrné nebo náhlé vstoupení do vozovky z chodníku nebo krajnice – 561 nehod a zahynulo při nich 15 chodců, dalších 6 chodců zahynulo v důsledku nesprávného zhodnocení dopravní situace, 4 chodci zahynuli v důsledku špatného odhadu vzdálenosti (rychlosti) vozidla a blíže nespecifikovaného chování chodce.
Akce měla preventivní ráz, pokut padlo ale mnoho. „Touto akcí jsme sledovali především preventivní cíl, tedy upozornit chodce i cyklisty na to, že svým chováním ohrožují nejen sebe, ale také ostatní ve svém okolí. Tomu také odpovídá převládající počet řešení přestupku domluvou nad pokutováním. Domluva nebo pokuta je pak vlastně to nejmenší, co je může potkat,“vysvětluje smysl akce ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš.
Výsledky akce
Přestupků cekem: 1 585 (z toho 1 436 chodci, 149 cyklisté)
Řešeno domluvou: 1 057 (z toho 933 chodcům, 124 cyklistům)
Řešeno pokutou: 510 (z toho 485 chodcům, 25 cyklistům)
Oznámeno správnímu orgánu: 11 (vše chodci)