Představte nám své občanské sdružení.
Vše začalo setkáním skupiny hudebníků a hudby milovných lidí, kteří se dohodli na tom, že varhany v kostele sv. Ludmily potřebují pomoci. Na začátku jsme v podstatě věděli velmi málo, co vše nás čeká, ale měli jsme a stále máme zájem udělat pro ně to nejlepší. Založili jsme tedy loni v létě občanské sdružení, které zahájilo svou činnost o svátku patronky kostela svaté Ludmily 16. 9. 2009. V tento den byla otevřena tříletá veřejná sbírka, určená právě na opravu varhan. Sbírku se snažíme podle našich možností šířit mezi veřejností: prostřednictvím internetových stránek www.varhany-ludmila.cz, nástěnkami, šířením propagačního materiálu a hlavně také pořádáním kulturních akcí. Velkým motorem a tahounem je naše předsedkyně sdružení, Lenka Frausová, jedna z místních varhanic. Odborným garantem projektu je organolog a varhaník Pavel Černý, za ochotnou nezištnou pomoc jsme vděčni grafičce Janě Černé, krásné internetové stránky máme díky Ladě Löffelmannové, Martinu Brodskému a jeho kolegovi Pavlu Zemanovi. Pokud jde o mě, jsem vystudovaná bohemistka, v zaměstnání se věnuji staré češtině. Hudba, vážná i ta méně vážná, je můj velký koníček, přináší mi vítaný odpočinek a uvolnění. I když současné době už spíše pasivně. V rámci sdružení dělám spolu s ostatními, abych tak řekla, všechny možné drobné nezbytnosti, bez kterých by provoz sdružení a pořádání kulturních akcí nebyly možné - od pochůzek s úředními záležitostmi po koupi květin pro interprety na koncertech.
Jak jste se k této aktivitě dostala vy osobně?
Varhany si „své lidi" ve velké míře našly samy. Stejně i mě. Před časem jsem u nich mívala hodiny v rámci varhanního kurzu a svými možnostmi ve mně zanechaly hluboký dojem.
Čím jsou varhany u svaté Ludmily cenné nebo zajímavé?
Místní varhany jsou vzácnou kulturní památkou, která loni na podzim slavila 110. výročí postavení. Jedná se o velký romantický nástroj s dispozicí 46 zvukových barev - rejstříků, umístěných na třech manuálech a pedálu. Jejich stavitel, žižkovský varhanář Emanuel Štěpán Petr, pro ně navrhl tehdejší nejmodernější technologie. Varhany se nám dochovaly v takřka nezměněném stavu; na rozdíl od mnohých jiných varhan, které prošly pozdější přestavbou. Varhany jsou úchvatné jak hracími možnostmi, tak svým vzhledem - jsou umístěné v bohatě zdobené novogotické skříni, která přesně koresponduje s architektonickým stylem, v němž je postaven i místní kostel. Je možné, že se na návrhu skříně podílel i architekt kostela sv. Ludmily Josef Mocker, jehož významným dílem je také novogotická dostavba katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.
Jakou opravu vyžadují?
Někdo může namítnout, že nástroj stále dobře hraje, ale oprava je skutečně nutná. Aby bylo možné v současnosti na nástroj hrát, jsou nezbytné provizorní úpravy, jako je například časté regulování a další, a všechny tyto práce jsou velmi nákladné. Proto tedy usilujeme o celkové pietní restaurování nástroje. Je třeba oprava všech píšťal, měchů, všech vzdušnic, hracího stolu, traktury (spojení hracího stolu se strojem), celkové čištění, návrat k původní intonaci a ladění.... Je vhodné uskutečnit všechny tyto opravy najednou, aby nástroj mohl zase dlouhou dobu s průběžnou údržbou fungovat.
Kolik bude taková oprava stát, kdo ji bude provádět, v jakém rozsahu a kdy?
Podle předběžných rozpočtů, které sestavili odborníci, se bude celková částka opravy pohybovat kolem devíti milionů korun. Je to poměrně vysoká částka. Peníze musíme získat postupně, proto i oprava bude probíhat v několika fázích. Ve tuto chvíli se připravuje řádné výběrové řízení, na jehož základě získáme vhodnou varhanářskou firmu, která restaurování nástroje provede. S opravami se začne ve chvíli, kdy bude zajištěno první dostatečně velké množství peněz.
Kolik prostředků máte a kolik Vám jich schází?
Ke 4. květnu 2009 je na našem účtu shromážděno téměř 195 000 korun. Vzhledem k celkové částce se zdá, že nás čeká ještě dlouhá cesta, ale je třeba říci, že dosud jsme získávali prostředky převážně od jednotlivců. Velmi usilujeme o to, abychom pro varhany získali podporu státní: podali jsme žádost o grant na Magistrát hlavního města Prahy, nyní čekáme na vypsání grantu z Ministerstva kultury. Odtud by se nám mělo podařit získat vyšší finanční příspěvky.
Přispívají více jednotlivci nebo firmy?
Přispívají hlavně jednotlivci, ale pomoc firem také není zanedbatelná. Navíc některé firmy sponzorují naše programy, během nichž se nám daří šířit informace o projektu opravy, a to je pro varhany velmi důležité. Již se nám tak podařilo uskutečnit dva cykly koncertů, adventní a velikonoční, během kterých proběhlo celkem sedm představení. Lidé se na každý další program opravdu těší a přispívají rádi. Musím říci, že je to pro mě velkou posilou, když za námi lidé přijdou a vyjádří svou radost z kulturního zážitku a podporu varhanám. Někdy se zastavují se a ptají se, kdy se plánují další koncerty. Je vidět, že tak velkolepý nástroj má zde své opodstatnění!
Podílí se na akci také MČ Praha 2, a případně jak?
Ano, podporu městské části Praha 2 jsme pro opravu nástroje získali. Paní starostka Jana Černochová nám již několikrát ochotně věnovala svůj čas, navrhla nám možnosti, kterých můžeme v Praze 2 využívat, a zprostředkovala další cenné kontakty. Svou podporu vyjádřila také tím, že spolu s ředitelem Pražské konzervatoře Pavlem Trojanem převzala záštitu nad právě proběhlými velikonočními koncerty, které zde opravdu od srdce a na vysoké interpretační úrovni zahráli studenti a absolventi konzervatoře.
Jak mohou lidé přispívat?
Velkou pomocí je, pokud se lidé sami s projektem opravy varhan seznámí a vyjádří mu podporu třeba tím, že o něm budou další informovat. To je opravdu velmi cenné. Finančně mohou lidé přispívat do sbírkového účtu číslo 3528410001/5500 otevřeného u Raiffeisenbank, je to transparentní účet; lidé mohou sledovat aktuální stav konta na internetu. Transakci mohou provést libovolně: vkladem v hotovosti, převodem nebo využitím předtištěných složenek, které lze získat na stolku v kostele sv. Ludmily. Je možnost také přispět do farní kasičky postavené v kostele a nadepsané právě „na opravu varhan".
Jaké další koncerty se v rámci vaší osvětové akce chystají?
Nejbližší koncert v příjemném rytmu jazzu a popu se bude konat 5. června v 17.30 na schodech kostela sv. Ludmily; provede ho sympatické mužské vokální kvinteto, které si říká Hlasoplet. Dále v červnu proběhne již tradiční mezinárodní hudební festival, pořádaný varhaníkem Pavlem Černým, během kterého bude mít sdružení také vlastní prostor k informování veřejnosti o projektu opravy. Na další zajímavý program se pak mohou lidé těšit v září, kdy bude proveden koncert u příležitosti svátku patronky sv. Ludmily, a také opět v době adventní ke konci roku.