Jak se liší práce ředitele zoologické zahrady od toho, co jste dělal dříve?
Ač vzděláním zoolog, pracoval jsem v Českém rozhlase. I tam jsem působil jako manažer, ale šíře problematiky v zoo je nesrovnatelná. Souběžně řešíte třeba to, že gepard přeskočil plot, výběrové řízení na rekonstrukci památkového objektu, personální záležitosti a podobu propagačních předmětů.
Co jsou v této chvíli největší problémy pražské zoologické zahrady?
Prostředky na menší investiční akce jsou oproti předchozím letům nesrovnatelně nižší a také na stavbu nového slonince a hrošince se pro letošek nedostává ani polovina z naplánovaných financí. Zoo má jen prozatímní logo a naprosto roztříštěnou corporate identity. Čelíme několika soudním sporům. Ohromné problémy jsou s novým lachtanincem. Atd.
Jak je chcete řešit?
Ku prospěchu zoo, zvířat a návštěvníků. Myslím, že například u menších investičních akcí bude jen prospěšné, když jich bude méně, ale budou připravovány s větším rozmyslem a koncepčněji.
Jak se vám daří spolupracovat se sponzory?
Zoo má řadu velkých a významných sponzorů a já věřím, že se nám spolupráci s nimi podaří dál rozvíjet k oboustranné spokojenosti. Ohromný počet drobných sponzorů je potěšující i zavazující - jejich počet ukazuje, že pražská zoo má ve společnosti opravdu významné místo a mimořádnou oblibu. Nové sponzorské projekty by se měly více orientovat na ochranu vybraných druhů zvířat v jejich přirozeném prostředí. Zdůrazňuji, že budeme velmi pečlivě vybírat, co, kde a jak podpoříme, aby vynaložené prostředky byly použity opravdu účelně.
V čem je podle vás hlavní význam zoologických zvířat - je to osvětová činnost, badatelská nebo ochranářská?
Úkolem zoologických zahrad je plnit rekreační, vzdělávací i ochranářskou roli. Žádnou z nich nelze preferovat, teprve jejich spojením získává zoo smysl a význam.
Co chystáte v komunikační strategii? Jaké akce pro veřejnost chystáte na jaro?
Chystáme se na otevření sezóny, které proběhne v sobotu 3. dubna, a na řadu akcí pro návštěvníky. Ve vztahu k médiím se snažíme být nanejvýš vstřícní a otevření a jednáme také o nejrůznějších formách spolupráce. Připravujeme rovněž další billboardovou kampaň atd. atd. Ale zoo, to jsou zvířata - a ta doufám přebijí všechny strategie. Pokud se v pořádku narodí třetí gorilí mládě, bude to úžasné!
Zoo Praha byla vždy známá mimo jiné vytříbeným grafickým vizuálem. Nová grafická prezentace zoo je již definitivní nebo ji chcete nějak významněji změnit?
Vizuální podoba zoo vytvořená Michalem Cihlářem je již minulostí - a zoo nyní čelí jeho žalobám. Nynější stav vizuální prezentace zoo je výsledkem série pokusů a omylů. Do budoucna je - kromě některých jeho částí - neudržitelný.
Má Zoo Praha dostatek personálu, zejména odborníků? Je zájem práci v této oblasti?
Špičkových odborníků není nikdy dost. Pravdou však naštěstí je, že pokud jde o Zoologický útvar - a ten je srdcem zoo -, jsem hrdý na to, jací lidé v něm pracují. Jsou nejen odborně na špičkové úrovni, ale fascinuje mě i jejich zápal pro věc a obětavost.
Které živočišné druhy má veřejnost nejraději? Chcete nějak pomoci k oblibě i těm méně známým či oblíbeným?
Pro veřejnost jsou samozřejmě atraktivní hlavně „vlajkové" druhy jako jsou gorily, sloni, žirafy apod. Naším úkolem je ale představit také živočichy, které samy o sobě takovou atraktivitu nemají - a pokusit se je představit zajímavě. Už jsem mluvil o tom, že bych do zoo rád získal velemloka. Je to největší obojživelník na světě a současně i předloha pro Čapkovu Válku s mloky. Myslím, že mimořádně atraktivní zvíře, nikoli však prvoplánově.
Jaké živočišné druhy patří k vašim nejoblíbenějším?
Pochopitelně gorily, které byly hrdiny projektu Odhalení a o kterých jsem napsal mimo jiné řadu pohádek, a samozřejmě čápi černí, jejichž tah do tropických zimovišť jsme sledovali při projektech Africká a Nová odysea. Ale jak se postupně seznamuji se zoo, mých oblíbených zvířat přibývá.
Máte nějaký vztah k Praze 2?
Téměř dvacet let jsem pracoval v Českém rozhlase, který sídlí právě na Praze 2. V budově na Vinohradské 12 zůstal kus mého života. Doufám, že ne ten nejlepší...